Ciechanowski Rower Miejski – zakończenie programu pilotażowego
30.10.2018
Przez dwa i pół miesiąca mieszkańcy mogli korzystać z Ciechanowskiego Roweru Miejskiego. Wstępne wyniki programu pilotażowego pokazują, że to rozwiązanie sprawdziło się. Rowery zostały wypożyczone ponad 6,8 tysiąca razy.
Pilotażowy program Ciechanowskiego Roweru Miejskiego ruszył 13 sierpnia. Mieszkańcom udostępniono 32 rowery, w tym rowery dziecięce i tandemy. Do środy, 31 października, można je jeszcze wypożyczać na czterech stacjach: Ratusz, Dworzec Kolejowy, Powstańców Wielkopolskich i Armii Krajowej.
„Już pierwsze dni pokazały, że rower publiczny w naszym mieście to dobry pomysł. Mieszkańcy od dawna zgłaszali takie postulaty. Mamy coraz więcej ścieżek rowerowych, nowe ścieżki są w budowie, kolejne już planujemy. Jest gdzie jeździć, a nie każdy ma rower i nie każdy ma gdzie go przechowywać. Dzięki rowerowi miejskiemu można przejechać między wyznaczonymi punktami, tak jak taksówką czy autobusem, można również korzystać z roweru typowo rekreacyjnie. Pilotaż utwierdził nas w przekonaniu, że Ciechanowski Rower Miejski to słuszna koncepcja” – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
W czasie programu pilotażowego z rowerów skorzystano ponad 6,8 tysiąca razy. W systemie zarejestrowało się ponad 1600 osób.
„Wstępne wyniki programu pilotażowego są bardzo obiecujące. Pokazują, że rower miejski to dobre rozwiązanie dla Ciechanowa. Po zakończeniu programu przedstawimy miastu szczegółowe podsumowanie zawierające również rekomendacje dotyczące kształtu docelowego systemu Ciechanowskiego Roweru Miejskiego” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.
W tym sezonie użytkownicy najchętniej wypożyczali rowery na stacji Ratusz. Najpopularniejszą trasą pokonywaną na rowerze miejskim była przejażdżka z Dworca Kolejowego do Ratusza i z powrotem. Średni czas wypożyczenia jednego roweru wynosił 26 minut i 7 sekund.
Ciechanowski Rower Miejski to jeden z ponad 45 systemów rowerów miejskich Nextbike, z których w tym roku można było korzystać w Polsce. To program pilotażowy, który miał na celu sprawdzenie, jak to rozwiązanie sprawdzi się w Ciechanowie. Podobne programy pilotażowe w poprzednich latach Nextbike przeprowadzał m.in. w Radomiu, Tychach, czy Kędzierzynie-Koźlu, które po ich zakończeniu zdecydowały o uruchomieniu pełnowymiarowego systemu rowerowego.